מאמרים

החוזק הפיזי הוא הגורם מספר 1 בקביעת רמת איכות החיים

זמן קריאה: 3 דקות

לחוזק הפיזי שלנו יש את ההשפעה הגדולה ביותר על איכות החיים שלנו, יותר מאשר כל תכונה גופנית אחרת, לרבות סיבולת לב-ריאה, גמישות, קואורדינציה, ואחרות. לפיכך, החוזק הפיזי הוא התכונה הגופנית החשובה ביותר בחיים. בין אם נאהב את זה או לא, נשים וגברים חזקים יותר נהנים מאיכות חיים גבוהה יותר וחופש גדול יותר מאשר אותם אנשים אם היו חלשים, במיוחד בגילאים המבוגרים.

גוף חזק יותר הוא גוף שמסוגל לייצר כוח רב יותר. הבנת ההגדרה של חוזק פיזי ואיך הוא נמדד הינה חשובה כדי להבין מדוע איכות החיים כה מושפעת ממידת החוזק שלנו. אנשים חזקים יותר נהנים משלל יתרונות שהן בהגדרתן נגזרות של מידת הכוח שאנו מסוגלים לייצר, ובניהן – מסת שריר גדולה יותר, עצמות חזקות וצפופות יותר, הרגשה גופנית טובה יותר, ומסוגלות לעשות דברים רבים יותר בחיים מאשר אם לא היו חזקים. בהיבט האסתטי והפסיכולוגי, נשים וגברים חזקים הינם בעלי עמידה זקופה ונאה יותר, נוכחות מרשימה יותר במרחב, וביטחון עצמי גבוה יותר. 

איכות חיים גבוהה

אחד המאפיינים העיקריים של איכות החיים טובה הינה היכולת שלנו "לעשות דברים", כלומר, לפעול ולנוע בעולם בחופשיות. החל מהמשימות החיים הטריוויאליות ביותר כמו לבצע את מטלות הבית, לעשות קניות, ללכת לעבודה, ולשחק עם הילדים והנכדים, ועד לפעילויות פנאי כמו לצאת לטיול בטבע, לשחות בים, ולשחק כדורגל עם החבר'ה, גם אל תוך שנותינו המאוחרות. 

אנחנו חיים בסביבה פיזית תחת כוח משיכה של כדור הארץ, וכל תנועה שאנו עושים עם הגוף אנו למעשה מייצרים כוח כנגד כוח המשיכה. ככל שנהיה מסוגלים לייצר יותר כוח עם הגוף שלנו בפעילויות היומיום, קרי ככל שנהיה חזקים יותר, כך נוכל לבצע כמות ומגוון פעילויות רב יותר, בתדירות גבוהה יותר, לפרקי זמן ארוכים יותר, ומהן להתעייף פחות מאשר אם היינו חלשים. גם פעילות אירובית פשוטה, כמו הליכה, מושפעת באופן ישיר ומשתפרת מגידול בחוזק הגופני שלנו. 

חיים בריאים ונטולי כאב

מאפיין נוסף של איכות חיים ברמה גבוהה הינו הבריאות שלנו וחיים נטולי כאב. כולנו מכירים נשים וגברים שבגלל כאבים שונים בגוף נאלצים לבטל תוכניות שקבעו, או שנמנעים מפעילויות מסוימות שהיו רוצים להשתתף בהן אך אינם יכולים מכיוון שהם סובלים מכאבים. בין אם אלו כאבי גב תחתון, כאבי ברכיים, כאבים בצוואר, וסוגים רבים אחרים, איכות החיים שלנו נפגעת משמעותית כאשר אנו סובלים מכאבים שאינם מטופלים כהלכה. 

הגורמים לכאבים בגוף הם שונים ומגוונים, ומשתנים בין אדם לאדם, אך ברוב המוחץ של המקרים כאשר מדובר בכאבים במערכת השלד-שריר, הטיפול האפקטיבי ביותר שקיים הוא חיזוק הגוף ובמיוחד חיזוק האזור הכואב. כל אורתופד יגיד זאת למטופל שלו – יש לך כאבים בגב התחתון? עליך לחזק את הגב. כאבי ברכיים? עליך לחזק את הברכיים והרגליים. פשוט למדי. עם זאת, הדרך שבה ניגשים לתהליך חיזוק האזור היא זו שתקבע במקרים רבים אם התהליך יצליח או יכשל. 

איכות חיים ללא כאבי גב תחתון
אולגה, 65, סבלה שנים מכאבי גב תחתון, כיום חיה את חייה ללא שום כאב

חשיבות החוזק הפיזי בגילאים מבוגרים 

ככל שמתבגרים, וכבר אחרי גיל 40, אנו מתחילים להבחין בתסמינים שהיו זרים לנו בעבר, בניהם היחלשות של הגוף, עייפות מוגברת וירידה בתפקוד. עבור נשים וגברים בעשורים המתקדמים של חייהם, החשיבות של התחזקות פיזית ושמירה על החוזק גדלה משמעותית בהשוואה לגילאים צעירים יותר, כי הפגיעה באיכות החיים ובתפקוד היא ניכרת אפילו בפעולות היומיום הבסיסיות ביותר, כמו לסחוב את הקניות מהסופר, להיכנס ולצאת מהרכב בקלות, וכדומה. חוזק פיזי הוא הבסיס לכל התנועה האנושית, ובמובן הזה הוא הפתח שלנו לחיים פיזיים עשירים יותר, ושמירה על היכולת לעשות בגילאים מבוגרים את מה שעשינו כשהיינו צעירים. 

המחבר: זוהר ירמיהו, מאמן ראשי ובעלים, Be Stronger מאמן Starting Strength מוסמך

שוקלים להתאמן איתנו? מה דעתכם על פגישת ייעוץ טלפונית?

השאירו פרטים כדי שנוכל לתאם מועד לשיחה