מאמרים

מהו חוזק פיזי – הגדרה

זמן קריאה: 2 דקות

בעולם הכושר הגופני אנו שומעים לעתים קרובות את המושג "חוזק" או "להתחזק" בשימוש לא מדויק ואף שגוי לחלוטין. חוסר הבנה של המושג מובילים לבחירה לא נכונה של סוג הפעילות הגופנית שנבצע, לתכנון לקוי של תוכנית האימונים, ולבזבוז של זמן ומאמצים רבים בניסיון להשיג תוצאות בצורה לא אפקטיבית.

ההגדרה של חוזק פיזי

חוזק פיזי הוא היכולת לייצר כוח כנגד התנגדות חיצונית. היכולת שלנו לייצר כוח, כלומר, להניע את הגוף שלנו או להזיז עצם כלשהו במרחב, נקבעת על ידי היכולת של השרירים שלנו להתכווץ. ככל שהשרירים שלנו יכולים להתכווץ יותר "חזק", כך נוכל להזיז מסה גדולה יותר במרחב. ההתנגדות החיצונית יכולה להיות משקולת ברזל, שקית של הסופר, או פשוט המשקל של גופנו. מכאן ניתן להסיק שאין סוגים שונים של חוזק. אין סוג כלשהו של חדר כושר, וסוג אחר של טיפוס הרים, או של ריצת מרתון. כל פעילות גופנית היא בבסיסה ייצור כוח על ידי כיווץ של שרירי הגוף כנגד הקרקע על מנת על מנת לייצר תנועה כלשהי במרחב. 

אדם המסוגל לייצר כוח רב יותר, הינו לפיכך, חזק יותר. כמו כן, אדם שבעבר היה מסוגל לייצר כמות מסוימת של כוח, ולאחר תקופת אימונים ספציפיים ואפקטיביים יכול לייצר כמות כוח כפולה, הוא למעשה הכפיל את חוזקו. התהליך של להתחזק פיזית היא למעשה פיתוח היכולת לייצר כוח גדול יותר ויותר, לאורך זמן. 

לעתים נשמע שאומרים על מישהי שהיא אישה "חזקה" כי היא רצה מרתונים, או על מישהו שהוא גבר "חזק" כי הוא חצה בשחייה את הכנרת. הישגים אלו, עם היותם מרשימים למדי, אינם מבטאים יכולת ייצור כוח גבוהה ולכן אינם הופכים את בעליהם לחזקים פיזית. אם חוזק פיזי הוא כמות הכוח שאנו מסוגלים לייצר, ובריצה אנו מאיצים את מסת גופנו במרחב על ידי ייצור כוח במידה השווה בקירוב למשקל גופנו בכל צעד, אזי שלא ייצרנו כוח גדול יותר מאשר משקל גופנו לאורך כל הריצה. 

ציפי, 65, נערכת להרים משקל של 20 ק"ג על גבה בתרגיל הסקוואט.

איך החוזק שלנו נמדד

אנו מודדים את כמות הכוח שאנו מסוגלים לייצר באמצעות המשקל שאנחנו יכולים להרים או להזיז בתרגיל מסוים. לרוב, נבחר תרגיל מורכב המערב מסה שרירית גדולה והמפעיל מספר רב של מפרקים בתנועה, כך נקבל אינדיקציה טובה יותר למידת החוזק של "כלל הגוף" שלנו. מידע זה הינו יקר ערך ומשמש אותנו לבקר את האפקטיביות והיעילות של הפעילות הגופנית שאנו עושים ושל תוכנית האימונים. 

חשוב להבין כי המשקל שאנו יכולים להרים הוא מספר סמלי בלבד, המייצג את כוח הכיווץ של השרירים שלנו שהפעלנו על המשקולת כנגד כוח המשיכה. ככל שהמשקל שאנו יכולים להרים הוא כבד יותר, כך אנו חזקים יותר.

מספר סמלי הטומן בחובו המון

החוזק הפיזי שלנו, שמיוצג במספר "סמלי" על ידי המשקל שאותו אנו מסוגלים להרים, טומן בחובו למעשה לא רק את החוזק של השרירים שלנו, כי אם גם את החוזק והעמידות של כלל המרכיבים בשרשרת – הגידים שלנו חזקים ועמידים יותר, העצמות צפופות יותר, המפרקים מסוגלים לעמוד בעומס גדול יותר במיוחד בקצה טווח התנועה שלהם, היציבה ושיווי המשקל טובים יותר, ועוד תועלות רבות שהן נגזרות ישירות של חוזק. 

לחוזק הפיזי שלנו יש את ההשפעה הגדולה ביותר על איכות החיים שלנו, יותר מאשר לכל תכונה גופנית אחרת, משום שכל שאר המרכיבים הגופניים הינם נגזרת של החוזק והם משתפרים בצורה ניכרת בתהליך ההתחזקות, כאשר מבוצע נכונה. 

המחבר: זוהר ירמיהו, מאמן ראשי ובעלים, Be Stronger - מאמן Starting Strength מוסמך

שוקלים להתאמן איתנו? מה דעתכם על פגישת ייעוץ טלפונית?

השאירו פרטים כדי שנוכל לתאם מועד לשיחה